Loading

Każdy z nas ma swoje własne sposoby na nakrywanie stołu z ważnej okazji. Uroczysty obiad w gronie najbliższych nam osób jest świetną okazją, by przyozdobić stół jak najlepiej. Wykorzystując zastawę stołową oraz wszelkie dodatki, możemy zachwycić każdego gościa niebanalnym wyglądem naszego stołu.


Jakie naczynia powinny znaleźć się na naszym stole podczas uroczystego obiadu? Otóż, w dzisiejszych czasach mamy możliwość wykorzystywać różne produkty wielu producentów zastawy stołowej. Podstawowymi elementami, jakie muszą zagościć na naszym stole, są talerze, kubki, filiżanki i miski indywidualne. Nakrycia stołu dla każdego gościa zazwyczaj wyglądają tak samo, jednak wielbiciele porcelany i ciekawych aranżacji, nie boją się mieszać ze sobą różnych kolekcji, jeśli te pasują do siebie. Ważne jest, by na stole znalazł się jeden rodzaj porcelany – premium lub bone premium. Nie należy bowiem mieszać obu typów porcelany, by zachować elegancki wyraz stołu.

Uroczysty obiad powinien odbyć się w obecności wieczorowej zastawy stołowej. Jeśli organizujemy obiad z ważnej dla nas uroczystości, możemy użyć lepszego rodzaju porcelany.
Jakie są najczęstsze elementy, które powinniśmy umieścić na wystawnym stole?

Porcelana – zastawy stołowe są wykonane z porcelany w znacznej większości. Różne kształty, kolory i wzory, są dobierane według naszych upodobań. Każdy z nas posiada komplet porcelany wieczorowej, której używa się na specjalne okazje. Zazwyczaj, zastawa taka nie zawiera wzorów i jest delikatniejsza od codziennej. Elementy porcelanowe, jakie muszą zjawić się na stole, to talerze płaskie, sałatkowe i głębokie. Często, zamiast talerzy głębokich stosuje się miseczki. Dodatkowo, nie może zabraknąć filiżanek do kawy i herbaty z podstawkami. Wiele osób preferuje kubki na większą ilość napoju.

Nie tylko indywidualne elementy porcelanowe znajdują się na wystawnym stole. Prawie każda zastawa stołowa zawiera dodatkowe elementy, takie jak waza do zup czy do jarzyn, półmiski, talerze do serwowania, sosjerki, mleczniki czy misy na sałatę. Jaka porcelana będzie najlepsza? Wybór producenta porcelany jest istotny – każdemu z nas zależy bowiem na trwałości zastawy. Dodatkowo, marki z wyższej półki tworzą niebanalne wzory i kształty zastaw, które świetnie sprawdzą się na każdym stole. Od wielu lat, wiodącymi producentami porcelany są:

  • Rosenthal,
  • Villeroy&Boch,
  • Wedgwood,
  • Royal Albert.

Naczynia stalowe i drewniane – nierzadko, na wystawnym stole widnieją elementy wykonane ze stali i drewna. Stalowe patery i ozdobne drewniane deski do serwowania, to tylko niektóre z propozycji naczyń, jakie mogą znaleźć się na naszym stole. Równie popularnymi elementami wykonanymi ze stali, są świeczniki.

Szkło – zawsze, podczas uroczystego obiadu, na stole powinny znaleźć się szklane elementy. Dzięki ich obecności, możliwe jest przełamanie koloru porcelany. Dodatkowo, przedmioty ze szkła mogą mieć różne zastosowanie. Najczęściej są to szklanki, dzbanki i kieliszki różnej wielkości. Do dzbanków nalewa się soki, wodę oraz kompoty czy herbatę. Kieliszki mają różne kształty i wielkości, przez co można w nich umieszczać różne rodzaje wina oraz wodę.
Warto również umieścić na wystawnym stole ciekawe szklane dekoracje. Mogą to być wazony i świeczniki. Eleganckie i pomysłowe elementy ze szkła, będą się pięknie i oryginalnie prezentować przy każdej okazji.

Sztućce – nieodłączny element każdego wystawnego stołu. Sztućce dobierane są do rodzaju porcelany oraz do ewentualnych wzorów danej kolekcji. Do uroczystego obiadu, będą pasować sztućce zarówno eleganckie, jak i proste w formie. Warto wybrać zestaw sztućców z wysokiej jakości stali nierdzewnej.

Ozdoby – niejedna pani domu dba o wystawny wygląd stołu podczas uroczystych obiadów. Oprócz wyżej wymienionych przedmiotów, na stole powinny znajdować się również ozdobne elementy i dekoracje, które podkreślą istotę danej okazji. Warto wybierać ozdobne gałązki, sztuczne kwiaty lub obrączki na serwety, które urozmaicą wygląd stołu. Dodatkowo, podkładki, obrusy oraz bieżniki, dopasowane do zastawy stołowej, będą świetnie komponować się ze wszystkimi elementami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top