Źródła historyczne wskazują, że produkcję porcelany, czyli najszlachetniejszej odmiany ceramiki, najprawdopodobniej rozpoczęto w Chinach już około II w. p.n.e., skąd Europejczycy zaczęli ją sprowadzać na stary kontynent na początku XVI w. Ten rodzaj ceramiki był produktem poszukiwanym, którego wartość w złocie szacowano na podstawie wagi. Popyt na porcelanę stał się w Europie tak duży, że zainteresowali się nią nawet artyści, ponieważ mecenasi sztuki coraz częściej składali zamówienia na portrety i obrazy wykonane na porcelanie. Wiele z powstałych wtedy dzieł, znajduje się dziś w muzeach sztuki.
Współczesne zdobienie porcelany
Współczesne obrazy, które są wykonane ręcznie na porcelanie są dużo trudniej dostępne niż antyki. Rynek został zalany masowymi, maszynowo zdobionymi produktami, które ze sztuką niestety nie mają nic wspólnego, natomiast w środowisku artystycznym ręczne zdobienie porcelany uchodzi za zwykłe rzemiosło.
Pomimo imponującej tradycji polskiej porcelany i obecności na naszym rynku renomowanych producentów porcelany, Polacy nie wykazują zainteresowania, wobec tego rodzaju sztuki. Powszechnie zadawane jest pytanie o „granice sztuki”, a ręcznie zdobione naczynia postrzegane są jako zwykłe, nie warte uwagi.
Okazuje się jednak, że zdobienie porcelany wymaga ogromnej wiedzy technologicznej i odpowiedniej wprawy. Dla większości osób malowanie na płaskim papierze jest nie lada wyzwaniem, tak więc przeniesienie obrazu na trójwymiarowe naczynie o nieregularnych kształtach, gładkiej i śliskiej powierzchni jest o wiele trudniejsze.
Reszta świata postrzega ‘porcelain painting’ jako odrębną dziedzinę sztuki, a amatorzy tego rodzaju malarstwa zakładają kluby i stowarzyszenia, organizują pokazy, warsztaty i kursy, a nawet wydają własne, ilustrowane magazyny. Niestety w Polsce malarstwo na porcelanie wymaga promocji i popularyzacji. Umyka nam coś, co było cenione przez naszych przodków.
Piec ceramiczny
Aby rozpocząć swoją przygodę ze sztuką ceramiczną należy zakupić odpowiedni piec. Na polskim rynku działa wiele firm, prowadzących sprzedaż pieców hobbystycznych. Jedynym problemem jest cena takiego pieca, bo przekracza ona 4000 zł. Piec ceramiczny jest niezbędny do tworzenia prac ceramicznych i porcelanowych. Obecnie są dostępne na rynku elektryczne piece dla hobbystów, które cechuje prostota obsługi i małe rozmiary.
Taki piec, wykonany z gliny szamotowej osiąga bardzo wysokie temperatury, bo aż do 1500 stopni Celsjusza. Jest przy tym bezpieczny dla użytkownika, niewielki i nie wymaga specjalistycznego gniazda siłowego. Do najważniejszych zasad użytkowania takiego pieca należy chronienie go przed wilgocią! Nie można go czyścić na mokro ani wkładać do niego wilgotnych przedmiotów. Prace przeznaczone do wypału muszą być zupełnie suche. Wkładanie wilgotnej gliny spowoduje całkowite zniszczenia pracy i może nawet uszkodzić piec. Nowoczesne piece ceramiczne są skomputeryzowane, posiadają możliwość programowania na rzecz różnych materiałów i etapów wypału.